Šta je rana amniocenteza?
Rana amniocenteza je metoda prenatalne dijagnostike kojom se vrši citogenetska i genetska analiza plodove vode nakon punkcije amniona. U Zavodu „Mehmedbašić“ se rana amniocenteza radi već 15 godina. Metod se izvodi sa najsavremenijom ultrazvučnom tehnikom, u uslovima potpune asepse, navođenjem “slobodne ruke“ profesinalaca sa ogromnim iskustvom u tom području. Sa druge strane, nakon punkcije amniona u uslovima genetskog laboratorija savremena oprema, znanje i iskustvo genetičara, uslovi sterilnosti obezbjeđuju izradu tačnog kariograma. Ove dvije krucijalne stvari (uzimanje uzorka i izrada kariograma) pacijentu obezbjeđuju potpunu sigurnost u ishod i rezultate postupka rane amniocenteze.
Kada se radi rana amniocenteza?
Rana amniocenteza se vrši u dobi od 16. do 20. nedjelje trudnoće.
Kako se radi rana amniocenteza?
Rana amniocenteza se izvodi pod kontrolom ultrazvuka i pod sterilnim uslovima. Moderne ultrazvučne tehnike, potpuna vizualizacija ploda i posteljice te markirano navođenje igle omogućava njen siguran i bezbjedan prolazak do slobodnog „džepa“ plodove vode. Uzima se uzorak od oko 10-15 ml plodove vode za analizu. Nakon punkcije amniona, u citogenetskom laboratoriju se provođenjem sofisticiranih citogenetskih i genetskih tehnika dolazi do rezultata.
Nakon rane amniocenteze nije neophodan antibiotik, a savjetuje se relativno mirovanje 2-3 dana. Moguće je i putovanje nakon intervencije. Nakon dobijanja rezultata slijedi njegova interpretacija i saopštavanje rezultata analize pacijentu. Vremenski razmak od punkcije do konačnog rezultata je oko 10 do 15 dana (citogenetika).
Rizik kompliciranja trudnoće nakon amniocenteze postoji kao i pri svakoj proceduri i zavisi od ultrazvučne opreme i iskustva izvođača. U dugogodišnjoj praksi u Zavodu smo postigli svođenje tog rizika na svega 0,2%,odnosno dvije eventualne komplikacije na 1000 postupaka amniocenteze. Upravo toliki je postotak lažno negativnih rezultata kod skrining metode neinvazivnog testiranja na najčešće aneuploidije.
Indikacije za amniocentezu su:
- trudnoća u 35. godini i kasnije
- loši ultrazvučni markeri
- visoko rizični biohemijski testovi
- vantjelesna oplodnja
- porodična istorija genetskih oboljenja
- ponovljeni spontani pobačaji
U Zavodu “Mehmedbašić” se radi genetska analiza u oblasti prenatalne dijagnostike:
To je „zlatni dijagnostički standard“ u traženju istine o genetskom zdravlju fetusa jer se nakon citogenetske analize dobije kariogram- karta svih hromozoma koje fetus nasljedi od svojih roditelja.